Konica Minolta provodi programe prikupljanja i recikliranja potrošnog materijala koji su prilagođeni određenim zemljama, njihovim tržištima i zakonskim zahtjevima. U Europi je Konica Minolta donijela mjere u skladu s Direktivom EU o zbrinjavanju otpadne električne i elektroničke opreme (WEEE II). Osim toga, Konica Minolta provodi program “Čist planet”. Podrazumijeva jednostavno, a opet sofisticirano rješenje za recikliranje potrošnog materijala svojih uredskih i proizvodnih sustava ispisa u odabranim zemljama, kao i uslugu povrata iskorištenih toner uložaka za laserske pisače (Konica Minolta Magicolor i PagePro uređaji) u 18 europskih zemalja.
Uredski uređaji Konica Minolte izrađeni su za dugi vijek trajanja i imaju dizajn koji se može reciklirati, što je uvjet stroge ekološke oznake "Plavi anđeo" kojom su nagrađeni gotovo svi njezini uredski uređaji. Uređaji će se ponovno koristiti nakon prvog ciklusa uporabe još četiri ili pet godina, a ponekad i dulje.
Konica Minolta provodi inicijative usmjerene na povećanje stope recikliranja uredske opreme i potrošnog materijala. Na primjer, Konica Minolta Japan, Inc., prodajna tvrtka, vraća rabljene uredske uređaje. Umjesto da rabljene uređaje mehanički drobe, partnerske tvrtke diljem zemlje ih ručno rastavljaju, što daje visoku stopu recikliranja. Rastavljeni dijelovi se odvajaju na stvari poput metala i plastike i šalju različitim tvrtkama za zbrinjavanje na recikliranje kao materijale ili gorivo za višekratnu upotrebu.
Uredski i profesionalni uređaji za ispis Konica Minolte mogu se posebno programirati kako bi se osiguralo da odgovorno koriste resurse. Dakle, kupci imaju koristi od smanjenja otpada i poboljšanja utjecaja na okoliš.
Podrška za reciklirani papir: Reciklirani papir se može koristiti bez ikakvih performansi naše kvalitete
Konica Minolta je 2012. godine bila prvi svjetski proizvođač u tiskarskoj industriji koji je integrirao korištenje reciklirane plastike za kućišta uredskih uređaja. Od tada, Konica Minolta nastoji razviti inovativne tehnologije za recikliranje raznih vrsta plastike. Danas, čak do 88% vanjskih kućišta uredskih uređaja sadrži reciklirane materijale. Do 40% Konica Minolta boca tonera napravljeno je od recikliranih boca za mlijeko. Cilj Konica Minolte je zamijeniti reciklirane materijale za svoju cjelokupnu proizvodnju tonera u cijelom svijetu, s sadašnje brojke od 25% na 100% u budućnosti.
Simitri HD toner Konica Minolta ima 40% manji utjecaj na okoliš od konvencionalnog tonera.
Prilikom recikliranja papira bitno je da se bilo koji toner može lako ukloniti s papira. Njemačka udruga INGEDE e.V., koja je prisutna diljem Europe, prepoznaje da Simitri® HD toner koji se koristi u Konica Minolta proizvodnim sustavima za ispis ima vrlo visoku razinu mogućnosti uklanjanja boje. To osigurava da profesionalci za ispis mogu biti sigurni da ne tiskaju na štetu okoliša, a istovremeno imaju koristi od izvanrednih svojstava uklanjanja boje. Na taj način dodatno pridonose zatvaranju papirne petlje i recikliranju te pomažu u smanjenju onečišćenja vode
Konica Minolta aktivno smanjuje pakiranje i postaje br. 1 marka u učinkovitosti pakiranja. Za određene uredske uređaje tvrtka je postigla smanjenje volumena PS pjene za 50% i smanjenje težine plastike za 48%.
Konica Minolta aktivno pridonosi pošumljavanju. Za svaku prodanu bizhub ECO uslugu posadi se jedno stablo u šumi Konica Minolta u Keniji. Od 2012. Konica Minolta France je glavni sponzor "Marathon Vert de Rennes" (Green Marathon), koji pomaže u pošumljavanju u Etiopiji, Indiji, Francuskoj i Portugalu. Za svaki pretrčani kilometar posadi se jedno stablo. Dakle, od 2012. godine ukupno je zasađeno gotovo 725.000 stabala.
Bioraznolikost se bavi proizvodnim aktivnostima Konica Minolte. To znači da se uzmu u obzir čimbenici kao što su vodni resursi, otpadne vode i zelenilo. Postavljeni su, na primjer, ciljevi za smanjenje ukupne potrošnje vode ili je uspostavljen sustav upravljanja rizikom kako bi se spriječila ekološka šteta na rijekama i jezerima. Invazivne strane vrste koje će vjerojatno imati negativan utjecaj na ekosustave ne sade se niti siju u prostorima tvornice. Prilikom planiranja stabala na zemljištu tvornice, ako se otkrije određena rijetka vrsta mora joj se omogućiti zaštita. Francuska podružnica je postavila šest košnica na krov zgrade tvrtke. Prihod od prodaje meda donira se nizu dobrotvornih projekata, dok pčele prirodno doprinose očuvanju biološke raznolikosti.